Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś

Autor: Dariusz Borowski.

Niech z bólu ryczy ranny łoś. Zwierz zdrów przemierza knieje. Ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś. To są zwyczajne dzieje.

Jak się okazuje ostatni weekend był bardzo pracowity dla niektórych pracowników Urzędu Miejskiego. Nie jestem pewien w jakim stopniu są to echa naszych publikacji, aktywnej dyskusji na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla czy artykułów w prasie lokalnej i mediach społecznościowych. Jedno jest pewne, da się wyczuć pewną nerwowość i napięcie w sferze realizacji planów przetargowo-inwestycyjnych w naszej gminie.

Prawdą jest, że nie wiem kto wypoczywał i posapując śnił o potędze Nowego Tomyśla. Wiem natomiast, że nie spał i nie mógł pozwolić sobie na odprężenie jeden z pracowników UM, bowiem w sobotni wieczór publikował w Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszenia o 3 przetargach, które uprzednio zostały unieważnione.

Ale skąd ten pośpiech?

Toć nie wystarczyło poczekać do poniedziałku? Ewidentnie komuś zależało na jak najszybszej publikacji. W soboty i niedziele czas nie zwalnia, więc licznik do rozstrzygnięcia przetargu przyjemnie postępuje. Zmiany w rejestrze urzędowego biuletynu informacji publicznej śledzę wystarczająco długo, aby wiedzieć, że publikacja jakichkolwiek materiałów w weekend to znaczna osobliwość. Wystarczy odwołać się do rejestru zmian publikacji z ostatniego roku i sprawdzić czy występują tam weekendowe daty. Nie występują.

I tak, zamiast rozkoszować się weekendem, dzielny urzędnik dnia 16 kwietnia 2016, między godziną 15 a 19 opublikował ogłoszenia przetargowe dotyczące poniższych inwestycji:

Co się właściwie zmieniło?

Ano niewiele, ot zmieniona data publikacji ogłoszenia. Oferty można składać do 25 kwietnia 2016.

Mając jeszcze na uwadze czas potrzebny na rozstrzygnięcie przetargów, to na operacje dotyczące na przykład ul. Leśnej w Paproci, zostanie chyba niewiele czasu:

1) Badanie ugięć belką Benkelmana,
2) Badania podłoża poprzez wykonie 14 odwiertów na odcinku 700 m po stronie lewej i prawej wraz z zalepieniem otworów,
3) Ocena stanu technicznego kana u deszczowego wraz z przeprowadzeniem inspekcji TV kanału na odcinku km

0+000,00 do km 0+700,00.

Dokumentację z badań należy ukończyć do dnia 15.05.2016r.

badania-nadzor-drogi-mosty-8

No może faktycznie się nie znam, ale 15 dni (a tak naprawdę mniej bo po drodze soboty, niedziele i długi weekend majowy) na powyższe prace wymusi na wykonawcach pewien pośpiech i reorganizację planów. Czy ktoś podejmie się takich prac za stawki zabezpieczone na ten cel w budżecie? To się jeszcze okaże, ale trzymamy kciuki.


Jednocześnie analizując terminy opracowania kompletnych dokumentacji kosztorysowo-projektowych zasmuciłem się nieco, bowiem na szumnie zapowiadany przez Pierwszą Zastępczynię Burmistrza Bognę Żelazną „rozkopany” Nowy Tomyśl, w tym roku nie mamy co liczyć.

Z dotychczasowych sukcesów i konkretnych „inwestycji” obecnej władzy pozostajemy nadal przy mechanicznym wałowaniu i profilowaniu nawierzchni dróg gruntowych 😀

Serdecznie zachęcam do analizy wszystkich inwestycji zabezpieczonych w tegorocznym budżecie oraz śledzenia stopnia ich realizacji. Zgrabna tabela podsumowująca dotychczasowe działania wraz procentem postępu dostępna jest na poniższej stronie:

http://inwestycje.obywatelskint.pl

Trzeba również zwrócić uwagę, że rozpisane przetargi na inwestycje to zaledwie kilka ze wszystkich zaplanowanych na rok 2016. Sprawiedliwie trzeba dodać, że do tej pory wybrano oferty na:

zdjęcia w artykule pobrane z domen pneumotechnika.pl i cebet.pl

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.