Przyszłość Nowego Tomyśla – dyskusja na NFNT

Przemek Mierzejewski

Autor: Przemek Mierzejewski.

Wysłuchałem nagrania ze spotkania burmistrza z mieszkańcami i moim zdaniem dużo zostało wyjaśnione. Zapowiedziano inwestycje i wyjaśniono rzeczy niewyjaśnione. Jestem podobnego zdania. W 1 rok nie da się wszystkiego poukładać i naprawić.

Oczywiście jak zawsze pojawiły się osoby które musiały ciągle przeszkadzać, ale cóż..

Ten komentarz na forum stał się przyczynkiem do napisania poniższego artykułu.

Problem w tym, że teza, którą wygrał burmistrz Włodzimierz Hibner wg wielu osób była fałszywa.
„Nasza gmina znajdowała się w głębokim regresie.” I większość to kupiła ze zmęczenia długoletnimi rządami byłego burmistrza Henryka Helwinga. Moim zdaniem nie należało „wszystkiego naprawiać i poukładać”. Należało wykorzystać potencjał pracowników i ich wiedzę, a zmieniać to co było do zmiany.

Podam chronologię kształtowania budżetu na 2016, która przeplata się ze zmiana budżetu na rok 2015. W mojej ocenie te dwie sprawy są powiązane.

wrzesień/październik 2015 – zbieranie propozycji. Norma. Co roku to się działo. Radni, mieszkańcy mogą zgłaszać.

12 listopada 2015 godz. 12:00 czwartek
spotkanie radnych z burmistrzem, na którym zapadają kluczowe decyzje ws inwestycji i na którym po raz pierwszy radni zobaczyli budżet.
Następuje podział inwestycji 45%/45%/10%. Za cztery dni mija termin wysłania projektu budżetu do akceptacji przez RIO.

15 listopada 2015 niedziela
Trwają nerwowe prace w Urzędzie nad dopięciem budżetu. W poniedziałek jest termin wysłania projektu budżetu do RIO.

16 listopada 2015 poniedziałek
Termin wysłania projektu budżetu do RIO. Czyli sprawa uzgodnień rozegrała się w ciągu 4 dni.

26 listopada 2015 czwartek – sesja
Burmistrz Włodzimierz Hibner proponuje w budżecie za rok 2015 zdjęcie z inwestycji 3 mln zł. Radni nie przyjęli tych poprawek, bo burmistrz Włodzimierz Hibner nie wytłumaczył się z braku ich realizacji.

30 listopada 2015
Burmistrz Włodzimierz Hibner pisze pismo do Przewodniczącego Marcina Brambora. Ani słowa o inwestycjach.

2 grudnia 2015
Prezydium Rady spotyka się burmistrzem Włodzimierzem Hibnerem ws. zmian budżetowych na rok 2015. Ustalono, że zostaną zaakceptowane zmiany oprócz zmian w inwestycjach na nadzwyczajnej sesji 11 grudnia 2015. Zostaną zaakceptowane na ostatniej sesji w 2015, po wyjaśnieniach na posiedzeniu wspólnym komisji.

3 grudnia 2015 godz. 11:36
List burmistrza Włodzimierza Hibnera do Przewodniczącego Marcina Brambora datowany na 30 listopada 2015 jest publikowany na stronie urzędu. A więc już po rozmowach i wyjaśnieniach z 2 grudnia 2015.

3 grudnia 2015 godz. 14:35
Zmiana decyzji radnych – 11 grudnia 2015 zostanie jednak przyjęty budżet na 2015, bo niby RIO może wydać negatywną opinię o budżecie na 2016 (niektóre inwestycje są w budżecie na rok 2015 i 2016).

8 grudnia 2015
RIO wydaje pozytywną opinię o budżecie na 2016, ale jej nie wysyła.

10 grudnia 2015 godz. 12:00 czwartek, posiedzenie wspólne komisji, NOK
Radni z lekka dociskają Burmistrza. (Burmistrz nakazał wyciągnięcie kabla z kamery, aby przypadkiem nie można było przeprowadzić transmisji).

11 grudnia 2015 piątek – sesja
Radni przegłosowują zmiany budżecie na 2015.

11 grudnia 2015
RIO wysyła pozytywną opinię o budżecie na 2016 do Nowego Tomyśla.

30 grudnia 2015 – godz.14:00 sesja
Zostaje przyjęty budżet na rok 2016, choć radni z okręgów wiejskich są zdziwieni mniejszą kwotą przeznaczoną na dotację na chodniki powiatowe. Uzgodniono 150 tys. zł, a burmistrz Włodzimierz Hibner wstawił jednak kwotę 50 tys. zł. Stanie się przyczyną prawie płaczu Pierwszej Zastępczyni Bogny Żelaznej na lutowej komisji Obszarów Wiejskich.

22 lutego 2016 godz. 14:00 poniedziałek, posiedzenie wspólne komisji poniedziałek PWiK
Pierwsza Zastępczyni Bogna Żelazna twierdzi, że źle zostały oszacowane koszty inwestycji i muszą „zdjąć” Piłsudskiego. Dodaje, że dokłada do inwestycji proponowanych przed Radnych. Najwyraźniej ma radnych za idiotów. Skończyło się stworzeniem „rezerwy” – „nie-rezerwy “ w wysokości 1,6 mln zł, bez żadnego przeznaczenia. Czyli takie pieniądze gotowe do „zużycia” na inwestycje.

26 lutego 2016 piątek, posiedzenie komisji finansów,
Radni, głównie za sprawą radnego Wojciecha Kościańskiego doszli do porozumienia z Pierwszą Zastępczynią Bogną Żelazną. Okazało się, że po zdjęciu kwot z Piłsudskiego Pierwsza Zastępczyni Bogna Żelazna nie bardzo wiedziała co zrobić z kasą i powstała „rezerwa” w wysokości 1,6 mln zł bez żadnego przeznaczenia.

5 kwietnia 2016 godz. 18:00, spotkanie w NOK pn. „Porozmawiajmy o Nowym Tomyślu
Pierwsza Zastępczyni Bogna Żelazna twierdzi, że nie ma ujętych pieniędzy na chodniki. A ja sobie pomyślałem o tych 1,6 mln zł zaskórniakach, właśnie przeznaczonych m.in na chodniki.

Poprawcie mnie jeżeli coś pominąłem.

Niech każdy wyciągnie wnioski sam. Tym, którzy uważają, że taka żonglerka wydatkami na inwestycje to normalka chciałbym powiedzieć, że nie widziałem takich wielkich zmian w budżecie w poprzednich latach.

Burmistrz Włodzimierz Hibner miał cały rok 2015 na przygotowanie inwestycji na rok 2016. I teraz słyszymy z ust Pierwszej Zastępczyni Burmistrza Bogny Żelaznej, że to musi potrwać? I co się stało pomiędzy listopadem 2015 a lutym 2016? Ktoś usiadł i policzył?
W mojej ocenie to brak kompetencji w zarządzaniu naszą gminą, złe decyzje kadrowe, odwlekanie decyzji na ostatnią chwilę.

I teraz uwaga: jakoś mam wrażenie, że to nie koniec „tańca” z wydatkami inwestycyjnymi. Przez skórę czuję, że to nie koniec.

#dobrazmianaNT

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.