Interpelacje radnych już online

Autor: Dariusz Borowski.

interpelacje

Muszę przyznać, że ze strony urzędu miasta i miłościwie nam panujących zostałem ostatnio pozytywnie zaskoczony. Otóż 30 marca 2016 r. odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. W wolnych głosach i wnioskach złożyłem zapytanie dotyczące nieaktywnej od miesięcy zakładki „Interpelacje”, znajdującej się na oficjalnej stronie urzędu miasta.

I chociaż odpowiedź pierwszej zastępczyni burmistrza Bogny Żelaznej wydała mi się rozmydlona do granic możliwości (a nawet zmyślona na poczekaniu), to byłem już pogodzony z wielotygodniowym oczekiwaniem na jej realizację. A tu proszę, 4 kwietnia 2016 urzędowy Biuletyn Informacji Publicznej został zaktualizowany a zakładka Interpelacje działa jak należy.

Korzystając z okazji pochylę się nad trzema innowacyjnymi interpelacjami, złożonymi przez radnych klubu Porozumienie Gminy Nowy Tomyśl.

Przypomnijmy, że członkami klubu Porozumienie GNT są radni: Tomasz Radwan, Bogusław Nawrot, Mateusz Jandy i Adam Drożdżal.


System komunikacji masowej

Pierwsza interpelacja dotyczy systemu do komunikacji masowej, który mógłby być wykorzystany przez administrację samorządową i służby mundurowe do błyskawicznego przesyłania informacji mieszkańcom na telefony komórkowe.

Jako przykład pozytywnego wdrożenia możemy wymienić system SiSMS z Wolsztyna. Gorsza wiadomość, to fakt, że Wolsztyn otrzymał na ten cel dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. U nas natomiast z funduszami słabiutko, mierniutko, a właściwie to wcale z nich nie korzystamy (mamy za to całkiem pokaźny zastęp radców prawnych).

sms

Jak możemy przeczytać na stronie urzędowej Wolsztyna, z powiadomień SMS korzystają następujące liczby mieszkańców:

W bazie „Mieszkańcy” zarejestrowanych jest już 3629 użytkowników.
W bazie „WDK” zarejestrowanych jest już 474 użytkowników.
W bazie „Przetargi” zarejestrowanych jest już 143 użytkowników.
Użytkownicy aplikacji „ANDROID”  264 użytkowników.

Jak widać usługi są wykorzystywane nie tylko przez mieszkańców ale również przez przedsiębiorców. Super! Nie mówiąc już, że w przypadku zagrożenia mamy płynną informację o wichurach, burzach i katastrofach. Słowem, bardzo fajny pomysł.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że temat był już poruszany w wątku na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla. Niestety, koszta są horrendalne, ze względu na ograniczenia, jakie stawiają operatorzy sieci mobilnych.


Preferencyjne warunki wynajmu obiektów sportowych

Druga interpelacja dotyczy zwolnienia z opłat wynajmu hal i sal sportowych na terenie gminy Nowy Tomyśl dla stowarzyszeń i grup młodzieżowych. Ciekawe, ciekawe. Jak najbardziej popieram, ale nasuwają mi się pewne wątpliwości.

Część klubów sportowych prowadzi działalność zarobkową. Trudno byłoby dociekać, które zajęcia sportowe prowadzone są w duchu sportu, ale które dla korzyści majątkowych. Może rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zastrzeżenie, że zwolnienie z opłat dotyczy tylko organizacji non-profit, nie prowadzących działalności gospodarczej? W tej sytuacji uczniowskie kluby sportowe jak najbardziej skorzystałyby z takiej możliwości, jednocześnie blokując komercyjne działalności.


System rejestracji głosowania

Ostatnia interpelacja w tej serii to absolutne novum w naszej gminie. Chodzi mianowicie o system nagłośnienia i rejestracji obrad z opcją indywidualnego głosowania. No coś pięknego. Gdyby każdy mieszkaniec mógł bez problemu dowiedzieć się o frekwencji pracy swojego radnego, w jaki sposób oddawał głosy w poszczególnych kwestiach oraz jak reprezentuje ich interesy, z pewnością wszyscy byliby szczęśliwi.

kutno

Z wielkim smuteczkiem konstatuje, że Nowe Pokolenie, z którym wiele osób wiązało duże nadzieje, że będzie powiewem świeżości i wiatrem dobrych zmian, przegapiło te innowacyjne możliwości. A tymczasem Porozumienie GNT idzie w dobrym kierunku, chociażby jeśli chodzi o PR. Takie inicjatywy, jak tutaj opisywane są bardzo dobrą drogą, zarówno wizerunkowo jak i moralnie.

Tak naprawdę wystarczyłoby wprowadzić głosowania imienne, niekoniecznie z użyciem systemów elektronicznych. Zwiększyłoby to transparentność prac rady. Radni, wywoływani w porządku alfabetycznym z listy obecności na sesji, po kolei oświadczaliby czy są „za”  „przeciw”, czy też „wstrzymują się” od głosu w danej sprawie. Oddane głosy przez poszczególnych radnych, z podaniem imienia i nazwiska odnotowane byłyby w protokole sesji.


Z niecierpliwością oczekuję na publikację odpowiedzi na te jakże ciekawe interpelacje. Tak trzymać panowie z Porozumienia GNT.

zdjęcia pobrane z domen kutno.net.pl oraz wp.pl

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.