Wystąpienie radnego Tabaczyńskiego na VII sesji Rady Miejskiej

Wystąpienie radnego Tabaczyńskiego na VII sesji Rady Miejskiej  w 70-tą rocznicę wyzwolenie więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau.

Właśnie dzisiaj 29.04 mija 70-ta rocznicą wyzwolenie więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.
Niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau na przedmieściach Monachium był największym miejscem kaźni dla polskich księży i duchownych.

Łącznie więziono w Dachau ok. 3000 zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, w tej liczbie 2/3 bo aż 1773 polskich kapłanów katolickich. Z łącznej liczby 1034 osób duchownych którzy zginęli w Dachau aż 84% tj. 868 to polscy kapłani i duchowni z czego duchowni katoliccy to 859 (najwięcej bo aż 147 z terenu Diecezji Poznańskiej).

Mimo specjalnie okrutnego traktowania polskiego duchowieństwa (o czym świadczą te przerażające liczby pomordowanych) nikt z tych wspaniałych, odważnych, dzielnych i bohaterskich ludzi, dla ratowania życia nie podpisał żadnej listy o współpracy z Niemcami, nikt z nich nie zrezygnował ze swojego powołania kapłańskiego.
Trwali do końca w wierze, a swoje ocalenie zawdzięczali wstawiennictwu św. Józefa, którego w 9-cio dniowej nowennie prosili o ocalenie.

Himmler wydał na ten dzień na godz.20 rozkaz o likwidacji obozu i o zabiciu wszystkich więźniów. Dzięki nieplanowanej można by powiedzieć „przypadkowej” akcji wojsk amerykańskich, którzy wyzwolili obóz ok. południa, wszyscy ocaleli nikt więcej już nie zginął.
Każdy z nich do końca życia dziękował za ten cud w corocznych pielgrzymkach do sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu gdzie powstała specjalna poświęcona temu kaplica.
W dniu 13.06.1999 w Warszawie św. Jan Paweł II wyniósł 47 z nich do chwały ołtarzy.

W łączności z przebywającą na miejscu delegacją ok.40 biskupów polskich oraz kilkuset polskich księży z Abp. Stanisławem Gądeckim na czele proszę o uczczenie ich pamięci i męczeństwa chwilą ciszy.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.