Przejście dla niepełnosprawnych na PKP cz. 3 – porozumienie podpisane, wolontariusze przeszkoleni

Autor: Dariusz Borowski.

10 stycznia 2018 r. w odbyło się szkolenie wolontariuszy, którzy w ramach porozumienia zawartego pomiędzy PKP Polskie Koleje Linowe a Starostwem Powiatowym będą opiekunami,  umożliwiającymi wejście osób niepełnosprawnych na perony. Do tej pory możliwe było to jedynie przez zgłoszenie chęci podróży 2 dni wcześniej. Z Poznania specjalnie przyjeżdżał operator, który otwierał bramki do przejścia dla niepełnosprawnych. Od teraz również przeszkoleni wolontariusze mają dostęp do kluczy i są gotowi Wam służyć.

Jest to wielki sukces i zwieńczenie wielu miesięcy rozmów i uzgodnień. Dzięki naszemu uporowi stało się to wreszcie możliwe. Bez pomocy wielu osób cały projekt byłby o wiele trudniejszy do zrealizowania, tym bardziej uwydatnia to fakt, jak ważna jest współpraca organizacji pozarządowych z lokalnym samorządem.

Słowem wstępu. Jak to się wszystko zaczęło?

W 2015 roku w lokalnych i ogólnopolskich mediach Nowy Tomyśl stał się bardzo nośnym tematem. Powodem była absurdalna sytuacja dotycząca przejścia dla niepełnosprawnych na dworcu PKP. Aby ktokolwiek mógł z tego przejścia skorzystać, bez względu na to czy jest niepełnosprawnym na wózku, seniorem czy matką z wózkiem dziecięcym, musiał zgłosić taką potrzebę na 48h przed planowaną podróżą. Dopiero wówczas przyjeżdżał operator z Poznania, otwierał bramkę i pod jego nadzorem można było skorzystać z przejścia na perony.

Pod naporem artykułów, reportaży, starań eksradnego Wojciecha Kościańskiego i wreszcie głosów samych mieszkańców, w czerwcu 2015 roku burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner wystosował list do dyrekcji PKP Polskie Linie Kolejowe z prośbą o przeszkolenie strażników miejskich w zakresie lokalnej obsługi wspomnianego przejścia dla niepełnosprawnych. Kiedy już wszystko zostało przygotowane, opracowana zostało umowa, PKP postarało się jak najlepiej przygotować się do prośby burmistrza i przysłało porozumienie do wdrożenia lokalnych zasad bezpieczeństwa, wtedy to burmistrz zmienił zdanie.

14 grudnia 2015 r. burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner wysyła pismo do PKP Polskie Linie Kolejowe, wykręcając się z wcześniejszych postanowień, swoich własnych próśb, wyjaśniając że to na barkach PKP spoczywa zapewnienie obsługi przejścia, a gmina Nowy Tomyśl palcem nie ruszy w tej sprawie. Żenujący teatr prawda? Nie poprzestaliśmy jednak w staraniach.

List intencyjny

Postanowiliśmy przygotować list intencyjny podpisany przez tych,  którym zależało na rozwiązaniu problemu na dworcu PKP, wśród nich znalazły się organizacje pozarządowe, samorządowcy i wreszcie osoby prywatne. List skierowaliśmy do dyrektora Polskich Linii Kolejowych. Udało się wreszcie umówić na rozmowę z dyrektorem PLK i wyjaśniliśmy jak ważna to dla nas kwestia. Zaproponowaliśmy, aby przygotowane uprzednio porozumienie podpisać z jedną z lokalnych organizacji pozarządowych. Jak się okazało dyrekcja PKP była bardzo otwarta na propozycje i zostaliśmy zapewnieni, że ta kwestia zostanie zbadana pod kątem prawnym i niebawem uzyskamy odpowiedź.

30 maja 2017 – obrady Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego

W obradach wzięli udział nie tylko członkowie GRDPP ale również zaproszeni goście, skupieni wokół znanego wszystkich problemu na PKP. Na spotkaniu rozpatrywaliśmy możliwe rozwiązania i najlepsze wyjścia z trudnej sytuacji. Z godną pochwały inicjatywą wystąpił Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Brambor, który jest jednocześnie dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Zaproponował, że pracownicy zatrudnieni w PCPR, również będą mogli wspomóc naszą inicjatywę i dyżurować w godzinach pracy przy otwieraniu bramek na przejściu dla niepełnosprawnych. To prawdziwy kamień milowy w całym projekcie.

Starostwo Powiatowe dołącza do akcji

Z prośbą o wsparcie udaliśmy się również do Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego. Potrzebowaliśmy pomocy również od organu samorządowego, który ma o wiele lepsze zaplecze i umocowanie prawne niż jakiekolwiek nowotomyskie stowarzyszenie. Ponieważ nie mogliśmy liczyć na burmistrza Włodzimierza Hibnera, który całkowicie spalił tę ścieżkę porozumienia, starostwo stało się naszą ostatnią deską ratunku.

Oczywiście starosta nie miał najmniejszych wątpliwości co do słuszności naszych działań i bez wahania podjął się dalszych rozmów z PKP PLK w Poznaniu w celu zawarcia najwygodniejszego dla wszystkich porozumienia.

Niebawem radcy prawni obu stron przygotowali treść porozumienia i 30 października 2017 r. zostało ono zawarte. Poniżej publikuję treść porozumienia (kliknij w obrazek aby pobrać całą treść):

Szkolenie wolontariuszy

10 grudnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się szkolenie wolontariuszy, którzy zostaną upoważnieni do pełnienia roli opiekunów osób niepełnosprawnych. Szkolenie zostało poprowadzone przez specjalistę z Poznania i wzięło w nim udział ok. 10 osób. Zostaliśmy zapoznani z procedurami oraz zagrożeniami, które mogą nam towarzyszyć przy wykonywaniu obowiązków. Ostatnim krokiem będzie pilotażowe, pokazowe przeprowadzenie przez tory osoby niepełnosprawnej (symulacja), po którym otrzymamy klucze do bramek. Spotkanie to odbędzie się w środę 17 stycznia 2018 r. o godzinie 13:00. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby dołączyć do drużyny wolontariatu, zapraszamy w tym terminie na dworzec PKP.


Z całą pewnością będziemy informować o dalszych postępach tego projektu. Niebawem na dworcu PKP zostanie umieszczona informacja o możliwości skorzystania z usług wolontariuszy, dostępny będzie dyżurny nr telefonu. O zasadach, którymi należy się kierować aby skorzystać z tej opcji poinformuję w następnym wpisie.

 

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.