Nierówna walka o czyste powietrze

Autor: Dariusz Borowski.

maska-pgazW trosce o nasze i Wasze zdrowie postanowiliśmy wziąć po części sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami zbudować miernik zanieczyszczenia powietrza tj. odczyt stężenia pyłów PM10 i PM2,5 z okolic Nowego Tomyśla. Obecnie kompletujemy niezbędny osprzęt – czujniki, elektronikę konwertującą pomiar i umożliwiającą jego odczyt, ale potrzebujemy TWOJEJ pomocy.

Powołaliśmy grupę roboczą, której celem jest zbudowanie optymalnego i niedrogiego rozwiązania. Umiesz posługiwać się lutownicą? Masz doświadczenie w programowaniu mikrokontrolerów jednoukładowych? A może chcesz zamontować gotowy miernik na swojej posesji? Napisz wiadomość na adres kontakt@obywatelskint.pl

Głównym celem projektu jest udostępnienie pomiarów online w formie wykresów oraz tabel, które w idealny sposób udokumentują trudną sytuację w Nowym Tomyślu. Może zmuszą do zastanowienia tych, którzy nadal palą odpadki w domowych piecach, trują siebie i nas wszystkich. Może właśnie możliwość natychmiastowego odczytu stężenia trujących pyłów stanie się przyczynkiem do zmian. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Dlaczego to takie ważne?

Poruszaliśmy już ten temat we wpisie „Śmierdzi bo musi”. Pozostałe argumenty, które o wiele bardziej poruszają wyobraźnię niż sam zapach unoszący się w okolicy, prezentujemy poniżej.

Od roku 2010 pomiary jakości powietrza prowadzone są wyłącznie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Obecnie w Nowym Tomyślu pomiary metodą manualną wykonywane są wyłącznie w zakresie PM10 (pył zawieszony, metale ciężkie – arsen kadm, nikiel). Wyniki rocznych serii pomiarów przedstawiane są w Raportach o stanie środowiska w Wielkopolsce oraz od roku 2009 w Rocznych ocenach jakości powietrza.

Dla Nowego Tomyśla dostępne są wyniki pomiarów z systemu monitoringu jakości powietrza. Pomiar manualny ma natomiast bardzo poważną wadę, mianowicie wyniki PM10 są publikowane do 15 dnia następnego miesiąca, a więc może się zdarzyć, że wyniki z początku miesiąca będą dostępne dopiero po 45 dniach. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z metalami ciężkimi, które w najgorszym wypadku są publikowane po 65 dniach. Po tak długim czasie nikt już nie pamięta czy dzień był słotny, czy zachmurzenie duże a już na pewno czy powietrze, którym oddychamy było szare i trujące.

Dane są alarmujące.

I tak dowiadujemy się, że w listopadzie 2015 r. w ciągu 8 dni w miesiącu przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10nt-pm10Drugą cenną informacją jest odnotowana w dniach od 01 stycznia do 30 listopada 2015 roku liczba przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu, dla czasu uśredniania 24 godziny.

nt-pm10-rok

Dane naszej miejscowości podświetliłem na żółto. W strefie wielkopolskiej jesteśmy absolutnymi rekordzistami. Wstyd! Moje miasto – takie piękne.

Co będzie dalej?

Gmina Nowy Tomyśl musi wypracować metody walki z powodami takiego stanu. Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Nowy Tomyśl na lata 2016-2020 jest już gotowy. Na najbliższym wspólnym posiedzeniu komisji 18 stycznia 2016 r. zostanie omówiony w gronie radnych i burmistrza. Czy ten dokument coś zmieni? Moim zdaniem niewiele, bowiem jego głównym zadaniem jest możliwość wzięcia udziału w procesie ubiegania się o dotacje. Finałem byłaby zaś wymiana starego, niesprawnego lub przekraczającego normy spalania ogrzewania, ale ku temu jeszcze długa droga.

Co możemy zrobić już teraz?

Możemy podwyższać świadomość mieszkańców łamiących podstawowe zasady,  spalających odpady w domowych piecach. Zbudujemy miernik zanieczyszczenia powietrza a dane opublikujemy na stronie internetowej. Maksymalne opóźnienie z jakim będziemy mogli zbadać stan stężenia pyłów PM10 i PM2.5 to zaledwie kilka minut.

Mając tak cenne sprzężenie zwrotne mieszkańcy-łajzy uświadomią sobie, że dorzucając kolejne odpady do pieca, bardzo realnie wpływają na jakość życia każdego z nas.

Szczegóły techniczne projektu

  • zastosujemy czujnik cząstek powietrza SHINYEI PPD42,
  • odczyt impulsów zrealizowany zostanie z wykorzystaniem wybranego przez nas mikrokontrolera,
  • czas pomiaru, zgodnie z zaleceniem producenta, trwa 30 sekund,
  • pomiar udostępniony zostanie do internetu przez moduł WIFI,
  • kolekcja pomiarów przedstawiona zostanie w tabelach i wykresach na stronie internetowej,
  • miernik musi zostać umieszczony w szczelnej obudowie, odpornej na wodę (wysoki stopień IP) oraz nie przepuszczającej promieni sztucznych i słonecznych,

Jeżeli chcesz pomóc, napisz na adres: kontakt@obywatelskint.pl

Przy opracowaniu rozwiązania korzystaliśmy z materiałów dostępnych na stronie: http://dustinsensor.com/ oraz http://www.shadowandy.net/2015/05/arduino-dust-sensor.htm

Obrazek z nagłówka pochodzi z domeny focus.pl

Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.