Nowotomyski mural – przegląd prac konkursowych

Autor: Dariusz Borowski.

W połowie kwietnia burmistrz Nowego Tomyśla ogłosił konkurs na projekt i wykonanie muralu nowotomyskiego. Prace można było zgłaszać do 5 maja 2017 roku. Należało spełnić przede wszystkim kilka warunków związanych z tematyką muralu tj. powinien nawiązywać do roku 2017 lub być związany z Nowym Tomyślem – jego tradycją, historią, współczesnością. Projekt powinien wpisać się w okoliczną przestrzeń. Wymiary muralu to 9 x 10,5m czyli całkiem pokaźne. Byłem szalenie ciekaw jakie prace konkursowe zostaną przedłożone oraz czy wśród nich znajdą się nasi lokalni artyści.

Szczegóły dotyczące konkursu zostały opublikowane na stronie urzędu gminy:

http://nowytomysl.pl/wiadomosci/komunikaty/konkurs-na-mural-nowotomyski

W sumie wpłynęło 9 prac, a ich autorami są Jarosław Farbiś, Adam Mieloszyński, Agata Wilkowska, Bartosz Jakubiec, Dawid Celek, Dorota Borowska, Grzegorz Łodej. Ze smutkiem stwierdzam, że wśród wymienionych nie ma żadnego lokalnego plastyka, ba, nawet z okolic powiatu nikt się nie zgłosił. Cóż, 2 tysiące złotych w nagrodę za wykonanie takiego dzieła i przekazanie wszelkich praw autorskich na rzecz gminy brzmi trochę jak „będzie pan miał do portfolio”. No szkoda, wydaje mi się, że ktoś niezbyt trafnie oszacował kwotę. Faktem jest, że to konkurs a nie umowa o dzieło, stąd kwota może wydawać się śmieszna.


Konkurs został rozstrzygnięty 12 maja 2017 roku, a zwycięzcą okazał się Jarosław Farbiś.

http://nowytomysl.pl/wiadomosci/komunikaty/rozstrzygniecie-konkursu-na-projekt-muralu-nowotomyskiego

Poniżej prezentuję zwycięski projekt:

Nie ukrywam, że bardzo mi się spodobał. To bardzo dobry wybór, zwłaszcza w kontekście pozostałych prac, które publikuję na końcu tego wpisu.


Nieregulaminowy regulamin

Zaniepokoiło mnie kilka kwestii poruszonych w regulaminie tego konkursu. Na pierwszy rzut oka organizator może ingerować w projekt, który sam wybrał jako zwycięski.

Organizator konkursu na projekt i wykonanie muralu zastrzega sobie prawo do korekty zwycięskiego projektu, po konsultacji z autorem, w celu ostatecznego przystosowania go do realizacji.

Dlatego między innymi decydowałem się na publikację wygranej pracy, warto zobaczyć projekt zanim wykonany zostanie mural. Ocenimy wówczas jak mocno wpłynął na niego „organizator” konkursu.

Idąc dalej zaskakujący jest poniższy punkt:

Gdyby z przyczyn niezależnych od Organizatora, na przykład z powodu negatywnej opinii Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wykonanie muralu okazało się niemożliwe, Zwycięzca konkursu zrzeka się roszczeń o wykonanie muralu i jednocześnie zezwala Organizatorowi na wykorzystanie projektu w sposób nieograniczony, we wszelkich formach i technikach.

Czy to oznacza, że nikt z urzędu nie pokusił się o opinię Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zanim ogłoszono konkurs? Tak to wygląda, organizator zasłania się konserwatorem zabytków jeszcze w innych punktach.

Szantaż zastosowany w tym punkcie również nie napawa dobrą współpracą z wykonawcą muralu:

Organizator ma prawo wykluczyć uczestnika z udziału w konkursie i zdyskwalifikować go w przypadku niewykonywania dyspozycji Organizatora (…)

No tak, jak dobrze rozumiem organizator może dowolnie modyfikować pracę konkursową a oryginalny autor może co najwyżej napić się melisy.

Czy to na pewno konkurs?

A teraz prawdziwa wisienka na torcie. Poniekąd jest to konkurs, wpłynęły prace konkursowe, wyłoniono zwycięzcę. Ale, ale…

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł brutto

a dalej czytamy, że to niekoniecznie nagroda:

Nagroda stanowi wynagrodzenie za projekt i wykonanie muralu wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych do muralu na Gminę Nowy Tomyśl.

Patrzcie, to jest jednak wynagrodzenie.

Jeśli mam być szczery, taka kwota za wykonanie projektu, wykonanie muralu i przeniesienie autorskich praw majątkowych to jest rozbój w biały dzień. A jednak znaleźli się chętni na taki układ.

Zobaczymy zatem jaki malunek finalnie znajdzie się na budynku przy ulicy Zbąszyńskiej oraz jak mocno zostanie skażony ręką „organizatora” 😉


Poniżej reszta prac zgłoszonych do konkursu. Wybaczcie jakość tych obrazków, ktoś w Urzędzie Miejskim po prostu zeskanował je i umieścił w pliku PDF, z którego to je wyciąłem.Komentarze do wpisu prosimy zamieszczać na Niezależnym Forum Nowego Tomyśla lub na Facebooku.